Sprievodca stopkovými frézami na drevo: Ako ich vybrať a použiť

Hľadáte správnu stopkovú frézu na drevo? V tomto sprievodcovi si ukážeme hlavné druhy fréz a poradíme, ako si vybrať tú pravú.

Drážkujete, orezávate, profilujete alebo inak obrábate drevo? Stopkové frézy vám nesmú v arzenáli drevoobrábacích nástrojov chýbať. To už však určite viete. Možno ale presne neviete, či by sa vám hodili frézy spájkované, žiletkové, alebo snáď špirálové, či dokonca diamantové. Nevhodne zvolená fréza pritom môže viesť k nekvalitnému opracovaniu materiálu, ale aj k rýchlemu opotrebovaniu a zničeniu samotného nástroja. Preto je potrebné výberu stopkovej frézy venovať náležitú pozornosť.

Stopkové frézy

Stopkové frézy je možné použiť v horných, spodných aj CNC frézkach. Líšia sa svojou konštrukciou, materiálom a spôsobom použitia a ich správny výber je kľúčový pre kvalitu výsledného obrobku. Môžu byť určené pre frézovacie stolíky alebo spodné frézky. Vždy preto dbajte na odporúčania výrobcu konkrétnej frézy.


Stopková fréza je nástroj pre domácich majstrov aj priemysel

Podľa konštrukcie a spôsobu osadenia rezných hrán je možné stopkové frézy na drevo rozdeliť na 4 základné druhy:

  • Spájkované stopkové frézy – oceľové frézy s tvrdokovovou reznou hranou napevno prispájkovanou k telu frézy
  • Žiletkové stopkové frézy – frézy s vymeniteľnými nožmi, ktoré je možné pri otupení otočiť alebo vymeniť
  • Špirálové stopkové frézy – vyrobené z jediného kusu tvrdokovu s vyfrézovaným špirálovým ostrím
  • Diamantové stopkové frézy – extra tvrdé frézy so zubami z polykryštálového (umelého) diamantu

Horná frézka, frézovanie zaobľovacou spájkovanou stopkovou frézou

Najčastejšie sa používajú frézy so stopkou s priemerom 6, 8 alebo 12 milimetrov, ktoré môžeme nájsť prakticky vo všetkých stolárskych dielňach. Existujú frézy aj so širším driekom, ktoré sú určené pre náročné použitie v priemyselných prevádzkach a sériových výrobách.

O tom, ako správne frézovať pomocou stopkových fréz tak, aby bol výsledok čo najkvalitnejší pri zachovaní dlhodobej životnosti vášho nástroja, sa môžete dočítať v článku Aké rezné podmienky sú najlepšie na frézovanie dreva. Prečítanie tohto článku odporúčame najmä tomu, kto s frézovaním a drevoobrábaním ešte len začína.


Základné druhy stopkových fréz – rozdiely v konštrukcii a použití

Ako sme si už povedali, rôzne druhy fréz s upínacou stopkou sa medzi sebou líšia spôsobom konštrukcie, umiestnením, aj tvrdosťou zubov. To je určujúce pre spôsob, akým s nimi pracovať a pre aký typ materiálu je vhodné ich použiť. NNižšie nájdete prehľadný zoznam druhov stopkových fréz spolu s ich charakteristikou, popisom konštrukcie a zoznamu vhodných, či nevhodných materiálov a prác, na ktoré ich môžete použiť.


Spájkované stopkové frézy IGM a CMT

Spájkované stopkové frézy na drevo renomovaných značiek IGM a CMT sú typické svojim masívnym telom z prémiovej nástrojovej ocele a prispájkovanou tvrdokovovou reznou hranou, ktorá je 2 mm hrubá a je ju teda možné viac ako desaťkrát prebrúsiť. Telo nástroja je potiahnuté teflónom. Pri IGM červeným, pri CMT oranžovým.

Spájkované stopkové frézy IGM a CMT

Teflónový povlak chráni frézu pred koróziou, pred zachytávaním prachu a lepidiel na tele nástroja, ale tiež znižuje trenie a funguje ako teplotný štít. To je veľmi dôležité, pretože keď sa nástroj počas práce neprehrieva, pomalšie sa tupí a netreba ho tak často brúsiť. Na lacných a menej kvalitných stopkových frézach by ste teflónovú vrstvu hľadali len ťažko, čo je jedným z dôvodov, prečo majú nástroje z hobby marketov zásadne nižšiu životnosť ako značkové frézy.

Namiesto teflónového povlaku sa pri lacných frézach môžete stretnúť len s bežným lakom, ktorý vplyvom tepla pri frézovaní prakticky okamžite zmizne. Okrem povrchovej úpravy sa líšia aj v kvalite použitých materiálov. Telo mávajú z bežnej uhlíkovej ocele a tvrdokovové plátky až o polovicu tenšie, čo vedie k zhoršenej kvalite rezu a veľmi rýchlemu otupeniu.

Z hľadiska všestrannosti použitia sú spájkované stopkové frézy bezkonkurenčné. Existuje nespočetné množstvo typov a tvarov fréz od ​​drážkovacích a falcovacích cez rybinové až po ozdobné profilové frézy. Ak máte problémy sa v nich vyznať, nesmiete minúť náš článok 5 základných stopkových fréz, bez ktorých sa nezaobídete.


Vlastnosti spájkovaných stopkových fréz IGM a CMT:

  • 2 mm hrubé rezné hrany z tvrdokovu
  • Viac než 10x brúsiteľné
  • Ochranný teflónový povlak
  • Nespočetné množstvo typov na výrobu drážok, polodrážok, spojov, nápisov, zaoblenie hrán, orezávanie podľa šablón atď.
  • Vhodné na opracovanie: Masívu, drevotriesky, preglejky a plastov
  • Menej vhodné na MDF a lamináty – rýchlejšie sa otupia

Žiletkové stopkové frézy

Frézy s vymeniteľnými nožmi sú to pravé pre profesionálnych stolárov, ktorí sa nechcú zdržiavať brúsením stopkových fréz. Žiletky mávajú 2 až 4 rezné hrany, takže ich je možné po otupení ešte trikrát otočiť. Žiletkové frézy v IGM vyvíjame už od roku 2000 a od začiatku kladieme dôraz na použitie žiletiek prémiovej kvality vyrobených z ušľachtilej ocele s vysokou pevnosťou a húževnatosťou. Vďaka tomu majú dlhú výdrž a bezkonkurenčnú kvalitu rezu.

Použitie žiletkových fréz je v podstate rovnaké ako pri spájkovaných frézach. Pre frézovanie rôznych materiálov je však nutné vybrať tú správnu tvrdosť žiletky. Na masív a preglejky sa viac hodia mäkšie žiletky, ktoré sú pružnejšie, menej sa lámu a hodia sa tak na heterogénne materiály. Naopak tvrdšie žiletky sú skvelé pre obrábanie laminátov, MDF dosiek a iných homogénnych materiálov, pretože sa tak ľahko neotupia a vydržia dlhšie ostré.

Jedinou drobnou nevýhodou žiletkových stopkových fréz je, že kvôli systému upevňovania žiletiek pomocou skrutiek, či klinov sa nevyrábajú veľmi malé priemery nástrojov. Sú tak dostupné až od priemeru 8 mm. Kompenzáciou je však výdrž, kvalita a široká škála použitia, ktorá nemá na trhu obdobu.

Žiletkové stopkové frézy

Vlastnosti žiletkových stopkových fréz IGM:

  • Po otupení sa dajú žiletky otočiť alebo vymeniť za nové
  • Vyrábajú sa až od priemeru 8 mm
  • Tým, že sa žiletka neostrí, sa nemení priemer frézovania
  • Majú všestranné použitie, podobne ako spájkované frézy
  • Podľa výberu tvrdosti žiletky sa dajú frézovať všetky druhy materiálu

Špirálové stopkové frézy

Špirálové frézy na drevo sa vyznačujú tým, že nemajú oceľové telo, ale sú celé vyrobené z tvrdokovu, do ktorého sú zafrézované dve až štyri špirály. Kvôli tomu sú drahšie, ale aj krehkejšie ako frézy spájkované. Z rovnakého dôvodu sú však oveľa lepšie vyvážené a tiež presnejšie.

Podľa smeru vinutia špirálového ostria sa špirálové frézy delia na pozitívne, negatívne a pozitívne-negatívne.

Spirálové stopkové frézy
  • Pozitívne drážky vinuté v smere otáčania nástroja odvádzajú triesky smerom nahor ku klieštine a čisto opracovávajú spodnú hranu materiálu.
    Pozitívna špirálová fréza je ideálna pre hlbšie drážkovanie.
  • Negatívne ostrie fréz sa obtáča okolo drieku proti smeru otáčania a pri práci tlačí piliny a triesky smerom dole. Čisto opracovávajú hornú hranu.
    Negatívna špirálová fréza je vhodnejšia pre tvorbu plytkých drážok a tiež pri frézovaní do plochy, kedy nespôsobuje ostrapkanie hornej hrany obrobku.
  • Pozitivne-negatívne frézy kombinujú oba druhy vinutia, pozitívne na spodnej časti a negatívne na hornej. Vďaka tomu sú čisto opracované obe hrany rezu, čo sa hodí pri orezávaní a formátovaní dielcov.

Pre viac informácií o rozdieloch medzi pozitívnym a negatívnym vinutím špirálových fréz sa pozrite na video nižšie.


Okrem pozitívnej, negatívnej a pozitívne-negatívnej špirálovej frézy sú tu ešte frézy hrúbkovacie, ktorých ostrie je vrúbkované a spôsobuje ešte hlbšie uberanie materiálu a lámanie triesok pre ich ľahšie vypratanie. Po použití hrúbkovacej frézy však povrch obrobku zostane vrúbkovaný, a preto sa nehodí na výrobky, pri ktorých je kladený dôraz na estetiku, takže je potrebné použiť dokončovaciu frézu na vyhladenie povrchu.


Vlastnosti špirálových stopkových fréz:

  • Vyrobené z jedného kusa tvrdokovu so zafrézovanými 2 až 4 špirálovými zubami – čím viac zubov, tým vyšší rezný výkon a rýchlejšie frézovanie
  • Delia sa na pozitívne, negatívne a pozitívne-negatívne. Každá z nich má iný účel a spôsob použitia
  • Veľmi presné s dlhou životnosťouí
  • Hodia sa na formátovanie, drážkovanie, hranovanie aj 3D frézovanie
  • Vhodné na masív, drevotriesku, lamino, plasty aj neželezné kovy

Diamantové stopkové frézy

Diamantové alebo tiež DIA stopkové frézy na drevo sú jedným z najmocnejších nástrojov, ktoré môžete upnúť do klieštiny svojej frézky a hodia sa prakticky výhradne pre priemyselné obrábanie na CNC strojoch, a to nielen kvôli svojej veľmi vysokej cene. Plátky z umelého diamantu sú ale oproti tvrdokovu až 50x odolnejšie voči otupeniu, a preto sú skvelé pre priemyselnú výrobu nábytku, CNC obrábanie a všade tam, kde je kladený vysoký dôraz na dlhú výdrž nástroja bez nutného zdĺhavého vymieňania, typicky pri sériovej výrobe, kde je čas dôležitou zložkou výrobného procesu.

Zuby tohto druhu frézy sú z umelého polykryštálového diamantu a ich hrúbka sa pohybuje od 1,6 do 2 mm pri ekonomických frézach a 3 až 4 mm pri profesionálnych frézach. Ekonomické frézy sú lacnejšie, ale ich brúsenie kvôli sile zubov nepripadá do úvahy. Profesionálne frézy je potom možné brúsiť bežným spôsobom, ich cena sa však pohybuje rádovo v stovkach eur.

Diamantové stopkové frézy

Vlastnosti diamantových stopkových fréz:

  • Oceľové telo s tvrdokovovým zubom osadeným tenkým plátkom polykryštálového diamantu
  • Ekonomická verzia s plátkom hrúbky 1,6–2 mm a profesionálna verzia s plátkom hrubým 3–4 mm
  • Oba varianty sa hodia pre priemyselnú výrobu a CNC centrá
  • Ideálne pre obrábanie veľkoplošných materiálov - laminátov, MDF, drevotriesok, kompaktných a dyhovaných dosiek

Aby ste si urobili lepší prehľad o tom, ktorá fréza sa najlepšie hodí pre váš konkrétny projekt, pozrite sa na tabuľku nižšie.

Druh frézy Vhodné materiály Nevhodné materiály Použitie
Spájkovaná fréza Masív, preglejka, plasty MDF, Lamino (rýchlejšie sa otupí) Drážky, otvory, stolárske spoje, polodrážky, nápisy, zaoblenie masívnych dosiek a ABS hrán, orezávanie podľa šablón
Žiletková fréza (tvrdé žiletky) Lamino, MDF dosky Masív Univerzálne použitie podľa typu frézy
Žiletková fréza (mäkké žiletky) Masív Lamino, MDF dosky
Špirálová fréza Masív, preglejky, neželezné kovy, plasty Lamino Drážkovanie, formátovanie, CNC obrábanie
Diamantová fréza Veľkoplošné materiály – Lamino, MDF, drevotriesky, kompaktné a dyhované dosky, Corian, kompozity Masív Drážkovanie, formátovanie, CNC obrábanie

Príslušenstvo k stopkovým frézam

Nakoniec nesmieme zabudnúť ani na príslušenstvo k stopkovým frézam, ktoré pri práci v dielni určite využijete. K dispozícii sú redukcie na klieštiny, ložiská s obmedzovacími krúžkami, upínacie skľučovadlá, ale aj praktický stojanček na stopkové frézy.

Čistiaca emulzia na stopkové frézy

Dlhá životnosť frézy začína pri správnej starostlivosti. Čistiaca emulzia na drevoobrábacie nástroje zásadne predlžuje životnosť fréz, znižuje trenie a nadmerné zahrievanie nástroja, ktorý sa potom pomalšie tupí a nie je potrebné ho tak často brúsiť. Očistenie od nánosov nečistôt čistiacou emulziou je pritom otázkou niekoľkých málo okamihov, vďaka ktorým zásadne predĺžite životnosť svojho nástroja. A to je dosť dobrý dôvod si ju zaobstarať.

Už viete, ktorý druh stopkovej frézy je pre vás ten pravý? Pozrite si našu ponuku a vyberte si najlepšiu frézu pre váš stolársky projekt.



Súvisiace produkty

Späť na zoznam aktualít