Najčastejšie sa používajú frézy so stopkou s priemerom 6, 8 alebo 12 milimetrov, ktoré môžeme nájsť prakticky vo všetkých stolárskych dielňach. Existujú frézy aj so širším driekom, ktoré sú určené pre náročné použitie v priemyselných prevádzkach a sériových výrobách.
O tom, ako správne frézovať pomocou stopkových fréz tak, aby bol výsledok čo najkvalitnejší pri zachovaní dlhodobej životnosti vášho nástroja, sa môžete dočítať v článku Aké rezné podmienky sú najlepšie na frézovanie dreva. Prečítanie tohto článku odporúčame najmä tomu, kto s frézovaním a drevoobrábaním ešte len začína.
Základné druhy stopkových fréz – rozdiely v konštrukcii a použití
Ako sme si už povedali, rôzne druhy fréz s upínacou stopkou sa medzi sebou líšia spôsobom konštrukcie, umiestnením, aj tvrdosťou zubov. To je určujúce pre spôsob, akým s nimi pracovať a pre aký typ materiálu je vhodné ich použiť. NNižšie nájdete prehľadný zoznam druhov stopkových fréz spolu s ich charakteristikou, popisom konštrukcie a zoznamu vhodných, či nevhodných materiálov a prác, na ktoré ich môžete použiť.
Spájkované stopkové frézy IGM a CMT
Spájkované stopkové frézy na drevo renomovaných značiek IGM a CMT sú typické svojim masívnym telom z prémiovej nástrojovej ocele a prispájkovanou tvrdokovovou reznou hranou, ktorá je 2 mm hrubá a je ju teda možné viac ako desaťkrát prebrúsiť. Telo nástroja je potiahnuté teflónom. Pri IGM červeným, pri CMT oranžovým.