Sprievodca stopkovými frézami na drevo: Ako ich vybrať a použiť

Hľadáte správnu stopkovú frézu na drevo? V tomto sprievodcovi si ukážeme hlavné druhy fréz a poradíme, ako si vybrať tú pravú.

Drážkujete, orezávate, profilujete alebo inak obrábate drevo? Stopkové frézy vám nesmú v arzenáli drevoobrábacích nástrojov chýbať. To už však určite viete. Možno ale presne neviete, či by sa vám hodili frézy spájkované, žiletkové, alebo snáď špirálové, či dokonca diamantové. Nevhodne zvolená fréza pritom môže viesť k nekvalitnému opracovaniu materiálu, ale aj k rýchlemu opotrebovaniu a zničeniu samotného nástroja. Preto je potrebné výberu stopkovej frézy venovať náležitú pozornosť.

Stopkové frézy

Stopkové frézy je možné použiť v horných, spodných aj CNC frézkach. Líšia sa svojou konštrukciou, materiálom a spôsobom použitia a ich správny výber je kľúčový pre kvalitu výsledného obrobku. Môžu byť určené pre frézovacie stolíky alebo spodné frézky. Vždy preto dbajte na odporúčania výrobcu konkrétnej frézy.


Stopková fréza je nástroj pre domácich majstrov aj priemysel

Podľa konštrukcie a spôsobu osadenia rezných hrán je možné stopkové frézy na drevo rozdeliť na 4 základné druhy:

  • Spájkované stopkové frézy – oceľové frézy s tvrdokovovou reznou hranou napevno prispájkovanou k telu frézy
  • Žiletkové stopkové frézy – frézy s vymeniteľnými nožmi, ktoré je možné pri otupení otočiť alebo vymeniť
  • Špirálové stopkové frézy – vyrobené z jediného kusu tvrdokovu s vyfrézovaným špirálovým ostrím
  • Diamantové stopkové frézy – extra tvrdé frézy so zubami z polykryštálového (umelého) diamantu

Horná frézka, frézovanie zaobľovacou spájkovanou stopkovou frézou

Najčastejšie sa používajú frézy so stopkou s priemerom 6, 8 alebo 12 milimetrov, ktoré môžeme nájsť prakticky vo všetkých stolárskych dielňach. Existujú frézy aj so širším driekom, ktoré sú určené pre náročné použitie v priemyselných prevádzkach a sériových výrobách.

O tom, ako správne frézovať pomocou stopkových fréz tak, aby bol výsledok čo najkvalitnejší pri zachovaní dlhodobej životnosti vášho nástroja, sa môžete dočítať v článku Aké rezné podmienky sú najlepšie na frézovanie dreva. Prečítanie tohto článku odporúčame najmä tomu, kto s frézovaním a drevoobrábaním ešte len začína.


Základné druhy stopkových fréz – rozdiely v konštrukcii a použití

Ako sme si už povedali, rôzne druhy fréz s upínacou stopkou sa medzi sebou líšia spôsobom konštrukcie, umiestnením, aj tvrdosťou zubov. To je určujúce pre spôsob, akým s nimi pracovať a pre aký typ materiálu je vhodné ich použiť. NNižšie nájdete prehľadný zoznam druhov stopkových fréz spolu s ich charakteristikou, popisom konštrukcie a zoznamu vhodných, či nevhodných materiálov a prác, na ktoré ich môžete použiť.


Spájkované stopkové frézy IGM a CMT

Spájkované stopkové frézy na drevo renomovaných značiek IGM a CMT sú typické svojim masívnym telom z prémiovej nástrojovej ocele a prispájkovanou tvrdokovovou reznou hranou, ktorá je 2 mm hrubá a je ju teda možné viac ako desaťkrát prebrúsiť. Telo nástroja je potiahnuté teflónom. Pri IGM červeným, pri CMT oranžovým.

Spájkované stopkové frézy IGM a CMT

Teflónový povlak chráni frézu pred koróziou, pred zachytávaním prachu a lepidiel na tele nástroja, ale tiež znižuje trenie a funguje ako teplotný štít. To je veľmi dôležité, pretože keď sa nástroj počas práce neprehrieva, pomalšie sa tupí a netreba ho tak často brúsiť. Na lacných a menej kvalitných stopkových frézach by ste teflónovú vrstvu hľadali len ťažko, čo je jedným z dôvodov, prečo majú nástroje z hobby marketov zásadne nižšiu životnosť ako značkové frézy.

Namiesto teflónového povlaku sa pri lacných frézach môžete stretnúť len s bežným lakom, ktorý vplyvom tepla pri frézovaní prakticky okamžite zmizne. Okrem povrchovej úpravy sa líšia aj v kvalite použitých materiálov. Telo mávajú z bežnej uhlíkovej ocele a tvrdokovové plátky až o polovicu tenšie, čo vedie k zhoršenej kvalite rezu a veľmi rýchlemu otupeniu.

Z hľadiska všestrannosti použitia sú spájkované stopkové frézy bezkonkurenčné. Existuje nespočetné množstvo typov a tvarov fréz od ​​drážkovacích a falcovacích cez rybinové až po ozdobné profilové frézy. Ak máte problémy sa v nich vyznať, nesmiete minúť náš článok 5 základných stopkových fréz, bez ktorých sa nezaobídete.


Vlastnosti spájkovaných stopkových fréz IGM a CMT:

  • 2 mm hrubé rezné hrany z tvrdokovu
  • Viac než 10x brúsiteľné
  • Ochranný teflónový povlak
  • Nespočetné množstvo typov na výrobu drážok, polodrážok, spojov, nápisov, zaoblenie hrán, orezávanie podľa šablón atď.
  • Vhodné na opracovanie: Masívu, drevotriesky, preglejky a plastov
  • Menej vhodné na MDF a lamináty – rýchlejšie sa otupia

Žiletkové stopkové frézy

Frézy s vymeniteľnými nožmi sú to pravé pre profesionálnych stolárov, ktorí sa nechcú zdržiavať brúsením stopkových fréz. Žiletky mávajú 2 až 4 rezné hrany, takže ich je možné po otupení ešte trikrát otočiť. Žiletkové frézy v IGM vyvíjame už od roku 2000 a od začiatku kladieme dôraz na použitie žiletiek prémiovej kvality vyrobených z ušľachtilej ocele s vysokou pevnosťou a húževnatosťou. Vďaka tomu majú dlhú výdrž a bezkonkurenčnú kvalitu rezu.

Použitie žiletkových fréz je v podstate rovnaké ako pri spájkovaných frézach. Pre frézovanie rôznych materiálov je však nutné vybrať tú správnu tvrdosť žiletky. Na masív a preglejky sa viac hodia mäkšie žiletky, ktoré sú pružnejšie, menej sa lámu a hodia sa tak na heterogénne materiály. Naopak tvrdšie žiletky sú skvelé pre obrábanie laminátov, MDF dosiek a iných homogénnych materiálov, pretože sa tak ľahko neotupia a vydržia dlhšie ostré.

Jedinou drobnou nevýhodou žiletkových stopkových fréz je, že kvôli systému upevňovania žiletiek pomocou skrutiek, či klinov sa nevyrábajú veľmi malé priemery nástrojov. Sú tak dostupné až od priemeru 8 mm. Kompenzáciou je však výdrž, kvalita a široká škála použitia, ktorá nemá na trhu obdobu.

Žiletkové stopkové frézy

Vlastnosti žiletkových stopkových fréz IGM:

  • Po otupení sa dajú žiletky otočiť alebo vymeniť za nové
  • Vyrábajú sa až od priemeru 8 mm
  • Tým, že sa žiletka neostrí, sa nemení priemer frézovania
  • Majú všestranné použitie, podobne ako spájkované frézy
  • Podľa výberu tvrdosti žiletky sa dajú frézovať všetky druhy materiálu

Špirálové stopkové frézy

Špirálové frézy na drevo sa vyznačujú tým, že nemajú oceľové telo, ale sú celé vyrobené z tvrdokovu, do ktorého sú zafrézované dve až štyri špirály. Kvôli tomu sú drahšie, ale aj krehkejšie ako frézy spájkované. Z rovnakého dôvodu sú však oveľa lepšie vyvážené a tiež presnejšie.

Podľa smeru vinutia špirálového ostria sa špirálové frézy delia na pozitívne, negatívne a pozitívne-negatívne.

Spirálové stopkové frézy
  • Pozitivní drážky vinuté po směru otáčení nástroje odvádí třísky směrem nahoru ke kleštině a čistě opracovávají spodní hranu materiálu.
    Pozitivní spirálová fréza je ideální pro hlubší drážkování.
  • Negativní ostří fréz se obtáčí kolem dříku proti směru otáčení a při práci tlačí piliny a třísky směrem dolů. Čistě opracovávají horní hranu.
    Negativní spirálová fréza je vhodnější pro tvorbu mělkých drážek a také při frézování do plochy, kdy nezpůsobuje otřep horní hrany obrobku.
  • Pozitivně-negativní frézy kombinují oba druhy vinutí, pozitivní na spodní části a negativní na horní. Díky tomu jsou čistě opracované obě hrany řezu, což se hodí při ořezávání a formátování dílců.

Pro více informací o rozdílech mezi pozitivním a negativním vinutím spirálových fréz se podívejte na video níže.


Kromě pozitivní, negativní a pozitivně-negativní spirálové frézy jsou tu ještě frézy hrubovací, jejichž ostří je vroubkované a způsobuje ještě hlubší úběr materiálu a lámání třísek pro jejich snazší vyklizení. Po použití hrubovací frézy však povrch obrobku zůstane vroubkovaný, a proto se nehodí na výrobky, u nichž je kladen důraz na estetiku, anebo je zapotřebí použít dokončovací frézu pro vyhlazení povrchu.


Vlastnosti spirálových stopkových fréz:

  • Vyrobené z jednoho kusu tvrdokovu se zafrézovanými 2 až 4 spirálovými zuby – čím více zubů, tím vyšší řezný výkon a rychlejší frézování
  • Dělí se na pozitivní, negativní a pozitivně-negativní. Každá z nich má jiný účel a způsob použití
  • Vysoce přesné s dlouhou životností
  • Hodí se na formátování, drážkování, hranování i 3D frézování
  • Vhodné na masiv, dřevotřísku, lamino, plasty i neželezné kovy

Diamantové stopkové frézy

Diamantové nebo také DIA stopkové frézy na dřevo jsou jedním z nejmocnějších nástrojů, které můžete upnout do kleštiny své frézky a hodí se prakticky výhradně pro průmyslové obrábění na CNC strojích, a to nejenom kvůli své velmi vysoké ceně. Plátky z umělého diamantu jsou ale oproti tvrdokovu až 50x odolnější vůči otupení, a proto jsou skvělé pro průmyslovou výrobu nábytku, CNC obrábění a všude tam, kde je kladen vysoký důraz na dlouhou výdrž nástroje bez nutného zdlouhavého vyměňování, typicky při sériové výrobě, kde je čas důležitou složkou výrobního procesu.

Zuby tohoto druhu frézy jsou z umělého polykrystalického diamantu a jejich síla se pohybuje od 1,6 do 2 mm u ekonomických fréz a 3 až 4 mm u fréz profesionálních. Ekonomické frézy jsou levnější, ale jejich broušení kvůli síle zubů nepřipadá v úvahu. Profesionální frézy pak lze brousit běžným způsobem, jejich cena se však pohybuje v řádech několika desítek tisíc korun.

Diamantové stopkové frézy

Vlastnosti diamantových stopkových fréz:

  • Ocelové tělo s tvrdokovovým zubem osazeným tenkým plátkem polykrystalického diamantu
  • Verze ekonomik s plátkem o síle 1,6 – 2 mm a profesionální verze s plátkem silným 3-4 mm
  • Obě varianty se hodí pro průmyslovou výrobu a CNC centra
  • Ideální pro obrábění velkoplošných materiálů – lamino, MDF, dřevotřísky, kompaktní a dýhované desky

Abyste si udělali lepší přehled o tom, která fréza se nejlépe hodí pro váš konkrétní projekt, podívejte se na tabulku níže.

Druh frézy Vhodné materiály Nevhodné materiály Použití
Pájená fréza Masiv, překližka, plasty MDF, Lamino (rychleji se tupí) Drážky, kapsy, truhlářské spoje, polodrážky, nápisy, zaoblení masivních desek a ABS hran, ořezávání podle šablon
Žiletková fréza (tvrdé žiletky) Lamino, MDF desky Masiv Univerzální použití dle typu frézy
Žiletková fréza (měkké žiletky) Masiv Lamino, MDF desky
Spirálová fréza Masiv, překližky, neželezné kovy, plasty Lamino Drážkování, formátování, CNC obrábění
Diamantová fréza Velkoplošné materiály – Lamino, MDF, dřevotřísky, kompaktní a dýhované desky, Corian, kompozity Masiv Drážkování, formátování, CNC obrábění

Příslušenství ke stopkovým frézám

Nakonec nesmíme zapomenout také na příslušenství ke stopkovým frézám, které při práci v dílně bohatě využijete. K dispozici jsou redukce na kleštiny, ložiska s omezovacími kroužky, upínací sklíčidla, ale také praktický stojánek na stopkové frézy.

Čisticí emulze na stopkové frézy

Dlouhá životnost frézy začíná u správné péče. Čisticí emulze na dřevoobráběcí nástroje zásadně prodlužuje životnost fréz, snižuje tření a nadměrné zahřívání nástroje, který se pak pomaleji tupí a není třeba jej tak často brousit. Očištění od nánosů nečistot čisticí emulzí je přitom otázkou několika málo okamžiků, díky nimž zásadně prodloužíte životnost svého nástroje. A to je dost dobrý důvod si ji pořídit.

Už víte, který druh stopkové frézy je pro vás ten pravý? Prohlédněte si naši nabídku a vyberte si nejlepší frézu pro váš truhlářský projekt.



Súvisiace produkty

Späť na zoznam aktualít